Strona główna

Wilki w zachodniopomorskim

Obecność wilków w naszym województwie to nie nowość, chociaż do tej pory rzadko obserwowane były tak blisko Szczecina. Pracownicy RDOŚ wiedzą np. o małym (cztery osobniki) stadzie przed Boleszkowicami, w okolicach Mieszkowic i Dębna. – Wilcze gromady zasiedlają również tereny Puszczy Piaskowej w Nadleśnictwie Chojna [pięć osobników – red.] oraz poligon drawski i całą wschodnią część naszego województwa – mówi Wachowicz. Obecność wilków może zostać odnotowana naocznie, za pomocą specjalnie zastawionej fotopułapki lub na podstawie tropów i innych śladów w śniegu, piasku czy błocie. RDOŚ rejestrowała u nas tropy, odchody, znakowanie moczem, drapania, nory legowiska i pozostałości ofiar wilków. – Te zwierzęta wracają do zachodniopomorskiego, które staje się przyjazne gatunkom chronionym.

Czy wilki są groźne?
Jeszcze pod koniec XX wieku wilki zamieszkiwały głównie lasy na wschód od Wisły, rzadko zapuszczając się do północno-zachodniej Polski. Liczebność tych drapieżników zaczęła wzrastać od 1998 roku, kiedy gatunek został objęty prawną ochroną na terenie całego kraju. – Wilki są istotnym elementem ekosystemu i pomagają między innymi kontrolować pogłowie jeleni. Rzeczniczka RDOŚ jednocześnie podkreśla, że wbrew obiegowej opinii, zwierzęta te nie są niebezpieczne. – Niesłusznie postrzega się je jako osobniki niesamowicie odważne – przekonuje. – Tymczasem wilki starają się nie podejmować zbędnego ryzyka, atakując głównie osobniki słabe i chore. Wilka może zabić jedno celne kopnięcie jelenia. Ludzkie mięso wcale im nie smakuje, bo wydziela za dużo nienaturalnych zapachów. Dlatego ataki na człowieka właściwie się nie zdarzają – od II wojny światowej nie odnotowano ani jednego takiego przypadku. Zagrożone mogą być za to zwierzęta gospodarskie, które stanowią dla watahy łatwą zdobycz. – Należy o tym pamiętać, zabezpieczając zwierzęta, które po zapadnięciu zmroku nie powinny pozostawać w terenie bez opieki i ochrony. 

Jeżeli wilki poczynią szkodę w naszym gospodarstwie, należy to natychmiast zgłosić do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Szczecinie. W Polsce za szkody wyrządzone przez te chronione zwierzęta przysługuje bowiem odszkodowanie.

     

Te zdjęcia przesłał nasz mieszkaniec, pochodzą z okolic nowego osiedla przy kościele w Radziszewie.

16-01-2018 L.Ł.


Najserdeczniejsze życzenia szczęśliwych
i radosnych Świąt Bożego Narodzenia
oraz wszelkiej pomyślności i sukcesów
w nadchodzącym Nowym 2018 Roku
Życzy Sołtys z Radą Sołecką

 

24-12-2017 L.Ł.


Nowe zdjęcia w Galerii >>

15-12-2017 L.Ł.


11-12-2017 L.Ł.


 

Dziś 2 Grudnia odbyła się Zabawa Mikołajkowa i Mikołaj zostawił paczki u Sołtysa dla tych dzieci które nie mogły być na zabawie, proszę zgłaszać się po odbiór.

02-12-2017 L.Ł.


Mikołajki w Zagrodzie

02 Grudnia 2017r. od 12:00 zapraszamy wszystkie dzieci z Daleszewa, Radziszewa i Łubnicy na wspólną zabawę mikołajkową. W programie zabawa, poczęstunek a potem będziemy czekać na przyjście Mikołaja.

28-11-2017 L.Ł.


OGŁOSZENIE

Mieszkańcy Daleszewa proszeni są o zgłaszanie do Sołtysa wszelkich uszkodzeń, które mogłyby powstać podczas remontu drogi krajowej nr 31.

17-11-2017 L.Ł.


Dzień Seniora w Daleszewie

Dzień Seniora to szczególne święto, święto ludzi starszych, którym należy się szacunek i uznanie za bezinteresowną miłość i mądrość, jakimi obdarowują młodsze pokolenia. To oni w naszych domach podtrzymują tradycję. Niosą ciepło i zrozumienie. Kultywują stare obrzędy i zwyczaje, przez co wzbogacają i przekazują unikalną kulturę i obyczaje naszego regionu.
W tym szczególnym dniu składamy życzenia zdrowia, długich lat życia w dobrym zdrowiu, w gronie najbliższych, pogody ducha, satysfakcji oraz spełnienia wszystkich marzeń.
W niezwykle bogatym programie artystycznym, wystąpili m.in.: uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Radziszewie. Przepiękne piosenki i wiersze, przygotowane pod kierunkiem nauczycieli oczarowały zgromadzoną publiczność i dostarczyły wiele uśmiechu.
Na spotkaniu nie zabrakło przedstawicieli władz lokalnych, oraz zaprzyjaźnionych stowarzyszeń.

28-10-2017 L.Ł.


Zachodniopomorska Wojewódzka Komenda OHP w Szczecinie zaprasza do udziału w projekcie

„OD SZKOLENIA DO ZATRUDNIENIA – YEI”

27-10-2017 L.Ł.


Barzkowickie Targi Rolne i konkurs wieńców dożynkowych

14-09-2017 L.Ł.


Nowy plac na Stadionie Sportowym w Daleszewie.

FILM 1        FILM 2

14-07-2017 L.Ł.


link do video: poniżej.

> Przelot nad Radziszewem Daleszewem <<

31-05-2017 L.Ł.


 Nasze okolice: foto Tomasz Kowalczyk 

31-05-2017 L.Ł.


Krajowa mapa zagrożeń bezpieczeństwa

Poczucie bezpieczeństwa należy do podstawowych potrzeb każdego człowieka i ma decydujący wpływ na funkcjonowanie każdej społeczności. Dlatego ważnym jest tworzenie narzędzi, które pozwolą na rzetelne i czytelne zidentyfikowanie i przedstawienie, w tym społecznościom lokalnym, skali i rodzaju zagrożeń oraz instytucji współodpowiedzialnych za zapewnienie bezpieczeństwa i porządku publicznego. Identyfikacja ta nie może przebiegać bez uwzględnienia oczekiwań społecznych. Takim narzędziem powinny być mapy zagrożeń bezpieczeństwa. Mapy zagrożeń należy traktować jako istotny element procesu zarządzania bezpieczeństwem publicznym, realizowanym w partnerstwie międzyinstytucjonalnym i społecznym. Powinny one służyć również optymalnej alokacji zasobów sprzętowo-kadrowych służb, w szczególności do podejmowania decyzji co do tworzenia komisariatów i posterunków Policji.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa

26-05-2017 L.Ł.


ZAPRASZAMY

Świetlica wiejska „ZAGRODA” w Daleszewie
Czynna od poniedziałku do piątku
W godzinach 14:00 – 20:00

Zapraszamy wszystkie dzieci zamieszkałe:
Daleszewo, Radziszewo i Łubnica
Od poniedziałku do piątku
W godzinach 15:00 – 19:00

W zakładce ZAGRODA znajduje się regulamin.

23-05-2017 L.Ł


Witamy na nowej stronie Daleszewa.

Trwa aktualizacja strony.